“Dziewczynka w parku” – piękna opowieść o stracie

Barbara Kosmowska należy do najpopularniejszych polskich autorek książek dla dzieci i młodzieży. Znana jest z takich tytułów jak: “Samotni.pl” czy “Pozłacana rybka”, która jest lekturą uzupełniającą  dla uczniów szkół podstawowych. Autorka jest doceniana za swój lekki styl, który ułatwia lekturę młodym czytelnikom, ale przede wszystkim – za swoją niezwykłą wrażliwość. Kosmowska ukazuje trudne sytuacje z życia młodych ludzi, analizuje ich stany psychiczne, uczy, jak radzić sobie z problemami. W 2012 roku ukazała się powieść autorki Dziewczynka z parku (https://www.taniaksiazka.pl/dziewczynka-z-parku-barbara-kosmowska-p-960933.html), która, podobnie jak większość utworów Kosmowskiej, cieszy się niesłabnącą popularnością. Podobnie jak “Pozłacana rybka”, również jest lekturą skierowaną do uczniów szkół podstawowych.

Jak przedstawić dramat dziecka

Śmierć to temat, który nawet dla dorosłych bywa trudny, zwłaszcza, jeśli mowa tu o śmierci bliskiej osoby. Najgorzej jednak radzą sobie z nim dzieci, dla których śmierć zdaje się być abstrakcją, czymś, co spotyka tylko obcych, dalekich ludzi. Andzia, główna bohaterka “Dziewczynki z parku” nie może pogodzić się ze śmiercią taty, który odszedł pół roku temu. Jest zagubiona, nie ma wsparcia matki, która sama nie może przyzwyczaić się do braku męża. Andzia nie wie, jak poradzić sobie w okresie żałoby, tęskni za ojcem, który był jej bardzo bliski. Wspomina ich wspólne nawyki, czas, który z nim spędziła. Wspiera ją jej przyjaciel Jeremiasz, jednak wciąż jest jej ciężko. Tęskni za wyprawami do parku z ojcem – gdy żył, wspólnie chodzili tam obserwować ptaki, co było hobby ich obojga i pozwalało im zbliżyć się do siebie poprzez wspólne spędzanie czasu na ukochanej czynności.

Poruszająca historia, która pozwala oswoić się ze śmiercią

Barbara Kosmowska doskonale przedstawia przemiany zachodzące w psychice dziecka, które straciło ojca, osobę bliską. W niezwykle poruszający sposób ukazuje dręczące dziewczynkę poczucie osamotnienia i zagubienia. Zwraca uwagę na wartość wspomnień i ich postrzeganie przez dziewczynkę w żałobie – wspomnienia są dla niej błogosławieństwem, lecz jednocześnie także przekleństwem. Przypominają jej ukochanego tatę, są świadectwem pięknych chwil z nim spędzonym. Podnoszą na duchu, ale jednocześnie zasmucają. W przypadku dzieci wspomnienia o bliskich, którzy odeszli, są niezwykle bolesne – tak młode osoby nie potrafią pogodzić się z faktem, że nie można przywrócić przeszłości do życia. Książka Kosmowskiej daje jednak nadzieję i oswaja młodych ludzi ze śmiercią, przedstawiając problem w sposób prosty, a jednak niezwykle poruszający i pouczający.

People obraz autorstwa alexeyzhilkin - www.freepik.com